Search

سه شنبه 28 اسفند 1397

منو

ساخت قفس مناسب برای خوکچه

خانه یا قفس خوکچه هندی با دیگر حیوانات کمی متفاوت است . بنابراین ما در ساخت خانه خوکچه هندی طبیعت خوکچه هندی و استاندارد های ساخت قفس برای این حیوان را باید رعایت کنیم ، طوری که خوکچه در آن به راحتی زندگی کند.

در طبیعت خوکچه حیوان بسیار محتاط و ترسویی است و چون قادر به دفاع از خود در برابر گربه سانان و پرندگان شکاری نیست اغلب از لانه خود دور نمی شود . زیرا در صورت احساس کوچکترین خطر یا ناامنی در محیط سریع فرار کرده و به داخل لانه خود می رود.خوکچه های هندی استعداد فوق العاده ای در مخفی شدن دارند به طوری که در طبیعت به سرعت خود را به حفره ها و سوراخ ها ( لانه های که زیر زمین برای خود  حفر می کنند می رسانند ... مانند خرگوش ، یا در خانه های جوندگان دیگر که آنجا را ترک کرده اند زندگی می کنند)

 

 

معمولا خوکچه ها به ندرت از خانه خود بیرون می آیند ، یا از قفس خود بیرون میپرند. مگر در مواردی که تحریک شوند ، بنابراین خوکچه ها به طور ذاتی به پنهان شدن مخصوصا در زیر یا پس چیزی علاقه دارند و شاید با انجام این کار یک جور احساس امنیت کامل می کنند .

بنابراین ما باید مکانی مسقف را در قفس حتما برای آن ها در نظر بگیریم.

 مورد بعدی که باید به آن توجه شود مواد و نوع لوازم به کار رفته در ساخت خانه است ... این موضوع از این جهت مهم است که باید در نظر داشت که خوکچه یک جونده است و دائم دوست دارد چیزی را بجود و اگر چیزی برای جویدن پیدا نکند مجبور می شود که دیواره ها و کف خانه اش را بجود.

باید این را بدانید که عمر مفید قفس های غیر فلزی زیر یک سال است. 

مثلا قفس هایی که از جنس چوب و پلاستیک ساخته می شود ... توسط خوکچه جویده می شود ... زیرا خوکچه هر چیزی را که بتواند می جود. قفس هایی هم که در آن فلز و پلاستیک و چوب با هم به کار رفته ... قسمت های پلاستیکی و چوبی هر چند وقت یکبار نیاز به تعویض پیدا می کند. در کل به غیر از قفس های تمام فلزی که زیاد هم مناسب حیوان نیست و با طبیعت خوکچه جور در نمی آید ... قفس های دیگر بعد از ساخت عمری زیر 1 سال و معمولا هر 3 یا 4 ماه نیاز به تعمیر و بازسازی پیدا می کند.

نگران نباشید اگر اصولی و با فکر قفس را بسازید در هنگام تعویض برخی قطعات زیاد دچار مشکل نمی شوید. 

>> توجه <<

نکته بسیار مهم دیگر که در ساخت خانه باید به آن توجه شود ... سهولت و راحتی هنگام نظافت و تمیز کردن خانه خوکچه هندی است. چرا که اگر این مهم را در نظر نگیرید ممکن است خانه ساخته شده اصلاً به درد شما نخورد یا برای تمیز کردن آن با مشکلات زیادی مواجه شوید.

نکته بعدی که شاید در اول اصلا به آن فکر هم نکنید ... قابلیت جدا سازی و سرهم کردن مجدد قفس است. چون اگر بخواهید خوکچه ها را مثلا در خانه یتان از یک اتاق به اتاق دیگری جابجا کنید و محل خانه یشان را تغییر دهید ... باید بتوانید قفس را جدا کرده و دوباره سرهم کنید. بعضی خانه های ساخته شده برای خوکچه هندی این امکان را ندارد و این یک امتیاز منفی محسوب می شود. البته بعضی از قفس ها روی پایه های چرخ دار سوار می شوند و این قابلیت جابجایی را دارند مانند شکل زیر.

خانه چرخ دار خوکه هندی

مورد بعد استفاده حداکثری از فضای در نظر گرفته شده برای ساخت خانه خوکچه هندی است و اینکه بتوان در مواقع لزوم یک خانه واحد را به چند بخش یا خانه مجزا از هم و جداگانه برای چند خوکچه هندی تبدیل کرد.

اگر این متن را تا انتها دنبال کنید به راه حل تمام این مسائل آگاه می شوید

 برای دیدن ادامه متن روی ادامه متن کلیک کنید

برای شروع باید یکسری وسایل و لوازم را خریداری کنید.

 

وسایل و لوازم مورد نیاز برای ساخت خانه (قفس) خوکچه هندی

 

1. قفسه فلزی (قفسه فلزی کتاب) + اتصالات

2. کمربند (کابل بست یا کمربند کابل)

3. پوشال چوب (پوشال کولر یا براده پوشال نرم)

4. ورقه کارتن پلاست

5. کارتن مقوایی

6. رول یا ورقه (جلد) پلاستیکی (در اندازه مورد نیاز)

7. چسب 5 سانتی

8. سیم فلزی

9. فوم پلی اتیلن + کاغذ گلاسه

10. ورقه چوب با ضخامت مورد نیاز (فیبر با ضخامت 5mm یا بیشتر)


>> توجه <<

 

نکته : اندازه ، متراژ و تعداد برای لوازم و اقلام بالا ذکر نشده زیرا اندازه خانه را خود شما تعیین می کنید و بنا به اندازه خانه مقدار و تعداد هر کدام از اقلام بالا فرق می کند.


در زیر به چند اندازه استاندارد برای خانه خوکچه هندی اشاره می کنیم.

  

اندازه های معمول و استاندارد خانه (قفس) خوکچه هندی:

 

 1m x 50 cm  یا1m x 80 cm

1m x 50 cm یا 1m x 80 cm

 


 

 

1m x 1m  یا1m x 120 cm

1m x 1m یا 1m x 120 cm 

 


 

 

 1m x 150 cm  یا1m x 160 cm

1m x 150 cm یا 1m x 160 cm 

  1m x 2m

1m x 2m

  

 


 

روش ساخت:

 

بعد از تهیه اقلام بالا شروع به سر هم کردن آن ها می کنیم ...

 

1.باید اندازه خانه خوکچه هندی را در نظر گرفته و با توجه به شکل خانه تعداد قفسه های فلزی را محاسبه کنیم ... باید توجه داشت که همیشه باید چند قفسه بیشتر از تعداد حساب شده را خرید ... علت آن اینست که شما بعداً شاید بخواهید خانه را گسترش دهید یا خانه را به دو قسمت جداگانه تبدیل کنید ... اینها احتمالات قریب الوقوعی هستند و شما به احتمال 90% این کار را در آینده خواهید کرد.

 

>> توجه <<

این آموزش بر اساس یک خانه 1m x 1m است که دارای یک سر پناه (کلبه کوچک)  50cm x 50cmبا یک راه پله و انبار یا محل نگهداری وسایل یا غذا برای آن در نظر گرفته شده است . طرح و ساخت خانه کاملا منحصر به سایت خوکچه هندی (Guinea-pig.mihanblog.com & Guineapig.vcp.ir) می باشد.

این خانه قابلیت جدا سازی و تفکیک را دارد و می تواند به راحتی به دو خانه مجزا تبدیل شود. استاندارد این خانه برای زندگی2  تا 4 خوکچه هندی است .

ارزش این خانه زمانی مشخص می شود که شما بخواهید برای جلوگیری از تولید مثل و بچه دار شدن خوکچه هایتان آن ها را جدا نگهداری کنید .یا اقدام به نظافت خانه خوکچه هندی کنید.

 

>> توجه <<

تعداد قفسه برای خانه 1m x 1m با سرپناه و راه پله 20 عدد می باشد + 10عدد اتصال . که برای جدا سازی و تبدل آن به دو خانه مجزا به 24 عدد قفسه احتیاج داریم.

شکل ، اندازه و ارتفاع قفسه ها متفاوت است . باید از قفسه های تمام مشبک که میله های عمودی و افقی آن تشکیل مربع های کوچک را بدهند استفاده کنید و توجه داشته باشید که با قرار دادن 2 قفسه کنار هم ضلع 1m قفس شما تشکیل شود.

ارتفاع قفسه ها به خود شما بستگی دارد ، کمترین ارتفاع باید حدود 25cm باشد.

 

2. اول بسته به متراژ قفس یک رول یا ورقه (جلد) ضخیم پلاستیکی را در مکانی که می خواهید قفس را در آنجا بسازید پهن کنید به طوری که 10 تا 15 سانتی متر از دیواره های بیرونی قفس از هر طرف به سمت بالا بیاید (به دلخواه می توانید این اندازه را بیشتر هم بکنید که بستگی به ارتفاع قفسه های فلزی استفاده شده توسط شما دارد ولی باید توجه داشته باشید که چون خوکچه لبه های این ورقه پلاستیکی را می جود ... کمی باید کوتاه در نظر گرفته شود و دور تا دور لبه ورقه پلاستیکی که  10تا 15 سانتی متر بالا آمده ... یک ورقه ضخیم دیگر مثلا به ارتفاع 20 سانتی متر با چسب 5 سانتی دور تا دور ورقه پایینی چسبانده شود که اگر این ورق پلاستیکی بالایی (20 سانتی متری) توسط خوکچه جویده شد بتوان آن را دوباره عوض کرد).

برای قفس 1m x 1m یک ورقه پلاستیکی با اندازه 1.5m x 1.5m لازم دارید.

استفاده از این ورق پلاستیکی بزرگ برای جلوگیری از ریختن محتویات داخل خانه خوکچه هندی به محیط بیرون خانه و کثیف شدن اطراف قفس است .

 

3. حالا نوبت سر هم کف خانه است . برای این کار بهتر است از یک ورقه  2m x 2m

و یک ورقه 1m x 1m کارتن پلاست با ضخامت 2mm یا بیشتر استفاده شود .

 

>> توجه <<

 

ورق 2m x 2m کارتن پلاست بر اساس خانه  1m x 1mاست و اگر اندازه خانه مورد نظر شما بیشتر از این است باید مقدار آن محاسبه شود . اگر خانه شما بزرگتر است می توانید از ورقه بزرگتر یا از دو ورق کارتن پلاست استفاده کنید.

بهتر است یک ورقه 1m x 1m بیشتر از نیازتان بگیرید ... زیرا بعدا برای تعویض به آن احتیاج خواهید داشت.

اندازه کف قفس را حساب کنید و کارتن پلاست را از دیواره ها به اندازه 10تا15  سانتی متر بالا بیاورید و به صورت شکل زیر کناره ها و زوایا را با چسب 5 سانتی محکم به هم بچسبانید و آن را در وسط ورقه پلاستیکی مرحله قبل بگذارید.

شکل کارتن پلاست کف

4. حالا نوبت سر هم کردن قفسه های فلزی است .بالا و پایین قفسه های فلزی را با اتصال یا کمربند (کابل بست) به هم متصل کنید تا اندازه دور تا دور کارتن پلاست مرحله قبل شود .

ممکن است اندازه هایتان دقیقا جور نشود ... برای جلوگیری از اشتباه می توانید کمربند ها یا (کابل بست ها) را شل  ببندید ... یعنی سر کمربند را از ضامن نگهدارنده رد کنید و فقط به اندازه 1cm بیرون بکشید . بگذارید قفسه ها رها باشند و بعد از قرار دادن کل آن ها دور کارتن پلاست یکی یکی شروع به سفت کردن کمربند ها کنید .

این کار را به تدریج و برای همه قفسه ها  انجام دهید ... شروع به کامل سفت کردن نکنید چون ممکن است شکل خانه به شکل مربع یا مستطیل کامل نشود.

 

بعد از انجام این کار خانه شما شکل گرفته و نوبت ساخت سرپناه است.

از اینجا به بعد من زیاد نمی تونم توضیح بدم چرا که بیشتر به تجسم و استعداد خودتون برمیگرده.

 

5. یک طرف خانه که معمولا رو به دیوار قرار می گیرد را انتخاب کنید . از همان جا شروع به ساختن کف سر پناه کنید ، معمولا با یک قفسه اندازه مورد نظر بدست نمی آید و باید با چسباندن دو قفسه به هم توسط کابل بست"طبق شکل 2"اندازه مورد نظر را بدست آورید . (کابل بست ها در شکل با رنگ زرد نشان داده شده است) .

اندازه کف سرپناه یک مربع است که ضلع های آن اندازه طول یک قفسه است .

نحوه ساخت سرپناه


بعد از ساختن کف سرپناه دو قفسه دیگر را که در شکل 2 مشخص شده (یکی پایه سرپناه و دیگری درب قسمتی که وسایل قرار می گیرد را هم به کف سر پناه با کابل بست وصل کنید.

حالا نوبت خود سرپناه است . شکل 1 کاملا گویای نحوه ساخت است و نیاز به توضیح نیست. فقط باید توجه داشت که کابل بست ها را در این مرحله یعنی ساخت سرپناه باید به صورت مورب یا 45 درجه استفاده کرد تا خانه کاملا مستحکم شود.

کابل بست های درب خانه نیز باید به همین صورت باشد . دقت کنید که بالا و پایین بودن درب خانه را قبل از محکم کردن نهایی کابل بست ها تنظیم کنید تا صاف نصب شود و پایین نیفتد. 

حالا نوبت سوار کردن سرپناه روی کف سرپناه است . بهتر است در اتصال سرپناه روی کف سرپناه به جای کابل بست از اتصالات قفسه های کتاب استفاده کنید . تا قابلیت جدا سازی و تغییرات بعدی را داشته باشد.

بعد از این مرحله نوبت سوار کردن سرپناه کامل روی بدنه اصلی خانه (قفس) خوکچه است . که باید یک گوشه از خانه (قفس) را که کنار دیوار قرار میگیرد را انتخاب کرد و سرپناه را روی گوشه آن قرار داد. برای قرار دادن سرپناه روی بدنه اصلی خانه نیز بهتر است از اتصالات قفسه کتاب استفاده شود .

  

6. حالا نوبت چسباندن عایق (فوم پلی اتیلن با ضخامت 2mm) روی سطح سرپناه است . با چسب 5 سانتی فوم (که در اکثر وسایل به عنوان محافظ یا کاور استفاده می شود ) را روی بدنه سرپناه می چسبانیم و بعد از آن ، روی آن را با کاغذ گلاسه (کاغذ ضخیم) یا همان پوستر توسط چسب 5 سانتی می پوشانیم تا شکل زیبایی بگیرد.

حالا نوبت اتصال راه پله است که توسط کابل بست (یا اگر می خواهید قابلیت جدا شدن داشته باشد توسط دو تا قلاب که قبلا در شکل توضیح داده شده و می توان آن را توسط سیم مفتولی 0.5 یا 1 به راحتی درست کرد) به کف سرپناه و زیر درب سرپناه وصل می شود.

یادتان باشد قسمت های پشتی تکه چوب ها یا کارتن پلاست هایی را که با سیم سفت کردید را با چسب 5 سانتی بپوشانید تا بدن خوکچه هندی شما را زخمی نکند .

این هم نحوه فیکس کردن کارتن پلاست روی قفسه کتاب برای ساخت راه پله ... یکم زمان بر ولی باید به همین شکل انجام بشه تا هم پای خوکچه لای میله های قفسه گیر نکند و هم بتواند راحت بالا و پایین برود (قسمت های سفید رنگ سیم مفتولی نازک روکشدار مثل سیم تلفن هستند)

 نحوه فیکس کردن کارتن پلاست روی قفسه

 

>> توجه <<

 

اگر ارتفاع کف سرپناه تا کف خانه بیشتر از 25 یا 30 سانتی متر باشد باید برای راه پله حفاظ یا نرده قرار دهید . تا خوکچه از روی پله به پایین پرت نشود این کار مخصوصا برای خوکچه های جوان لازم است چون در صورت پرت شدن از راه پله موجب صدمه دیدن دست و پای خوکچه میشود

در قسمتی که راه پله به کف سرپناه (جلوی در سرپناه) وصل می شود ، باید توجه کرد که ارتفاع این قسمت با لبه دیواره قفس هم سطح می شود و برای جلوگیری از خروج خوکچه هندی به خارج از قفس از این قسمت یک قفسه دیگر کتاب هم بالای این قسمت نصب می شود تا ارتفاع این قسمت از دیواره قفس آن زیاد شود.


7. حالا باید با کارتن پلاست یک جدار داخلی را مانند شکل زیر برای سرپناه درست کنید . اندازه این پوسته داخلی دقیقاً باید هم اندازه داخل سر پناه باشد تا داخل اتاق سر پناه فیکس شود. ارتفاع این پوسته باید تا زیر سقف (مطابق عکس) باشد. 

 

جدار داخلی سرپناه

 

خوب شکل کلی سر پناه تا اینجا به شکل زیر می شود

 

 نمای داخلی سرپناه

 

حالا داخل و کف کارتن پلاست را با روزنامه پوشانده و روی آن را با کارتن مقوایی در ابعاد توی سرپناه (مانند مرحله ساخت پوسته داخلی سرپناه با کارتن پلاست) می پوشانیم.


داخل سرپناه کامل

خوب کار سرپناه تکمیل شد.

 

 

8.حالا کف تمام قفس را با روزنامه یا کارتن بپوشانید .


پوشال کف قفس خوکچه با روزنامه یا کارتن


9.حالا کف تمام خانه ( داخل جعبه کارتن پلاست کف خانه ) را با پوشال چوب یا علوفه به ارتفاع 5 سانتی متر پر کنید .


پر کردن کف قفس خوکچه با پوشال یا براده نرم چوب

 ریختن علوفه روی پوشال ها کف خانه

می توانید برای سهولت در تمیز کردن خانه روی پوشال ها را با کارتن مقوایی تمیز بپوشانید ولی باید هر 2 روز یکبار کارتن ها را عوض کنید.

 پوشاندن با کارتن مقوایی

 

خوکچه ها مکان های تاریک و مسقف رو دوست دارند و همون طور که قبلا هم گفتم ذاتاً به پنهان شدن در چیزهایی شبیه به این کارتن مقوایی سفید رنگ در عکس بالا علاقه دارند . درست کردنش کار سختی نیست پس به علایقشون احترام بگذارید.

 خانه مقوایی برای مخفی شدن و بازی خوکچه

خوب شاید با خودتان بگویید چرا این همه زحمت بکشم تا سرپناه درست کنم ... با یک کارتن پلاست یا یک تکه کارتن مقوایی یک گوشه از خانه را به شکل سرپناه در می آورم به شکل عکس زیر.


 سرپناه نامناسب

 

بله این کار خیلی راحت تر است ولی سرپناهی که من طراحی کردم چند کاربرد منحصر به فرد داره.

اول اینکه به تنهایی خودش یک خانه محسوب میشه.

دوم از خانه اصلی کاملاً جداست.

سوم قبلا اشاره کردیم خانه ای ایده آل محسوب میشه که بشود راحت تمیزش کرد .ارزش اصلی این خانه اینجا معلوم میشود چرا که اگر شما بخواهید خانه های یک تکه مثل شکل بالا یا با طراحی های مشابه دیگر را تمیز کنید ، چون قسمتی در آن تعبیه نشده که از خانه اصلی جدا باشد یا مسقف و دارای درب باشد ، خوکچه به راحتی در آن تردد می کند و مانع تمیز کردن خانه می شود . این را زمانی با تمام وجود درک می کنید ... که از شیطنت های خوکچه ها و ریخت و پاش آن ها هنگام تمیز کردن خانه به ستوه آیید و نتوانید خانه را تمیز کنید.

ولی با ساخت چنین خانه ای شما آن ها را در سر پناه و یا قسمت های محفظه دار خانه قرار داده و درب آن را می بندید. و خانه را تمیز می کنید .

 من به جزئیات نپرداختم ... بسته به استعداد و فکر و سلیقه خودتون میتونید کار های زیادی رو روی این خونه پیاده کنید. مثلا اگر نمی خواهید علوفه یا یونجه خشک رو زیرپای خوکچه بریزید می توانید مانند عکس زیر عمل کنید و با یک یا دو قفسه یک محل برای علوفه خشک درست کنید.

 

باکس علوفه

 

جداسازی و تبدیل کردن خانه به دو یا سه خانه  مجزا از هم

  

جایی که در عکس با رنگ سبز و بنفش علامت گذاری شده را می توان با قرار دادن دو قفسه کتاب روی هم (برای افزایش ارتفاع بین دو قسمتی که می خواهیم از هم جدا کنیم) و وصل کردن آن به وسیله اتصالات قفسه کتاب به هم ، که هر دو توسط ورقه چوب نازک و سیم مسدود شده اند ، می توانید خانه را به دو یا سه قسمت مجزا تبدیل کنید.

 

جداسازی خانه

لازم که بگم حتی یک خط رو هم از این آموزش کم یا زیاد انجام ندهید چون من سعی کردم تمام مراحل به صورت کامل و استاندارد باشه .

و هر کاری علت مشخصی داشته که گفته شده که حتما به اون صورت خاص انجام بشه. این خانه قبلا ساخته شده و طی مراحلی ایراداتش هم پیدا و تصحیح شده. شما هم اگر ایرادی را متوجه این خانه میدانید در بخش نظرات به ما اطلاع دهید.

 

>> نکاتی که حتما باید به آن توجه کرد <<

 

خانه خوکچه حتما باید آفتاب گیر باشد و آفتاب نصف خانه خوکچه را فرا بگیرد . این موضوع برای سلامتی خوکچه لازم و رعایت آن الزامی است.

خانه خوکچه تا حد امکان باید به دور از هیاهو و شلوغی و ازدحام باشد.

نباید غذای خوکچه را در بیرون از خانه و در مجاورت خانه خوکچه قرار داد زیرا خوکچه ممکن است به خاطر خوردن آن از خانه اش بیرون بپرد یا تلاش کند تا از خانه بیرون بیاید.

نباید سیم برق یا وسایل برقی از کنار یا داخل یا روی خانه خوکچه عبور کرده باشد . حتی اگر وسیله به برق نباشد .(چون خوکچه اقدام به جویدن سیم آن می کند و فکر میکند که خطری ندارد و اگر دفعه بعدی با سیمی مشابه مواجه شود طبق عادت قبلی آن را می جود و ..... )

نباید خانه خوکچه را در ارتفاع بیشتر از 0.5 متر از سطح زمین بنا کرد

در مکان هایی که بلند است باید تمام راه های عبور را برای جلوگیری از خطر پرت شدن خوکچه هندی مسدود کرد.

نباید خانه خوکچه را در بیرون از خانه و فضای آزاد مانند حیات بنا کرد زبرا خوکچه در مقابل پرندگان شکاری یا گربه ها از خود هیچ دفاعی ندارد.


امیدوارم که این خونه برای خوکچه های شما مناسب باشه و بتونین ازش به درستی استفاده کنید.

 

راه اندازي فروشگاه در Eforosh رايگان است

WebGozar.com Counter code -->