Search

سه شنبه 28 اسفند 1397

منو

فتق در سگ (هرنیا)


سگ ها، درست مثل انسان می توانند از فتق رنج ببرند. در واقع، برخی از سگ ها با این بیماری به دنیا می آیند در حالی که سگ های دیگر فتق را به عنوان یک نوع آسیب دیدگی تجربه میکنند. اما این مسئله دقیقا همان فتق است؟ پاسخ این است که فتق پارگی در دیواره شکم سگ است. این پارگی باعث فشار به بافت چربی و یا حتی اندام های داخلی میشود. بافت ها یا اندام های چرب به طور معمول توسط عضلات(ماهیچه ها) عقب نگه داشته میشوند و اگر یکپارگی به وجود بیاید، هیچ یک از آنها در جای خود قرار نخواهند گرفت. گاهی اوقات و بسته به نوع فتق، این بیماری می تواند بسیار جدی باشد. فتق ها می توانند یک عامل تهدید کننده زندگی باشند اگر با بیشترین سرعت ممکن دنبال و درمان نشوند.


شرایط چقدر بد است؟


هنگامی که فتق به سراغ سگ ها می آید، میتوان گفت هم اخبار بد و همچنین اخبار خوب وجود دارد. خبر خوب این است که فتق ها قابل درمان هستند - خبر بد این است که بسته به نوع فتق اگر درمان نشود می تواند تهدید کننده زندگی باشد.


بطور معمول پنج نوع فتق وجود دارد که سگها ازآن رنج میبرند که شامل موارد زیر است:


فتق نافی

فتق مغابنی یا فتق کشاله ران

فتق دیافراگم

فتق پرینه

فتق هیاتال

فتق نافی:

این نوع از فتق شایع ترین نوع فتق در میان سگ هاست.این نوع فتق مادرزادی میباشد و اغلب در توله سگ ها دیده می شود.این نوع فتق با نگاه کردن به شکم توله سگ مشخص میشود زیرا دارای یک برآمدگی بر روی شکم است که هنگام لمس کردن کاملا صدای ترق و تروق احساس میشود. بیشتر اوقات این فتق خود بخود التیام پیدا میکند، اما این موضوع به اندازه فتق بستگی دارد زیرا اگر بسیار بزرگ باشد حتما نیازمند معاینات دامپزشکی میباشد.
بسیاری از صاحبان این سگها تصمیم به عمل جراحی فتق میگیرند ،درست زمانیکه توله سگ خود را میخواهند عقیم کنند.متاسفانه، اگر فتق بزرگ و بدون درمان رها شود، می تواند منجر به عوارض جدی گردد .پس اگر شما مطمئن نیستید که میخواهید چه کاری انجام دهید حتما برای مشاره دامپزشکی به یک دامپزشک مراجعه نمائید.

فتق مغابنی


این نوع فتق در ناحیه کشاله ران تنها درجایی که گوشت درونی بر روی پای عقب سگ به بدن متصل است ، یافت می شود. فتق می تواند کوچک یا بسیار بزرگ باشد. اگر سوراخ بزرگ است بعد از مدتی روده، مثانه و یا حتی رحم می تواند در فتق به دام بیفتد . این یک مشکل واقعی تهدید کننده زندگی است که نیاز به توجه فوری دامپزشکی دارد. این نوع فتق یک بیماری بسیار دردناک برای سگ شما میباشد و شما باید قادر باشید خیلی سریع این بیماری را شناسایی کنید.
تصور می شود این نوع فتق نیز مادرزادی میباشد و اغلب سگهای ماده میانسال را تحت تاثیر قرارمیدهد - به ویژه زمانی که آنها در تولگی بسر میبرند. برای جلوگیری از هر گونه عوارض دیگری که می تواند زندگی را تهدید کند وجود عمل جراحی برای رفع فتق بسیار ضروری میباشد.


فتق دیافراگم


دیافراگم ماهیچه ای است که ارگان های شکمی سگ را از قلب و ریه ها جدا میکند. اگر یک سوراخ در دیافراگم ایجاد شود و سپس اندام های داخلی ازاین طریق به حفره سینه سگ لغزش پیدا کنند – این عمل باعث سختی تنفس در سگ میشود .
این نوع از فتق هم می تواند مادرزادی باشد یا اینکه آن را می توان به عنوان نتیجه ای از نوعی آسیب قلمداد کرد - یکی از رایج ترین آنها زمانی است که به یک سگ با یک ماشین در حال حرکت ضربه ای وارد میشود.
فتق پرینه


این نوع فتق معمولا در اثر پارگی در عضلات موجود در لگن ایجاد میشود. نتیجه این نوع فتق معمولا بدین گونه است که محتویات شکم به منطقه ای در مقعد به نوعی چکه میکنند. نژادهای خاصی از سگ ها هستند که مستعد ابتلا به این نوع خاص از فتق هستند و اغلب در سگ نری که عقیم نشده دیده می شود. سگ های که بیش از 5 سال سن دارند بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری میباشند. به همین دلیل مهم است که توصیه میشود اگر شما قصد پرورش از سگ خود را ندارید آن را عقیم کنید.
فتق هیاتوس


فتق هیاتال زمانی اتفاق می افتد که یک تکه از معده سگ به داخل دیافراگم هل داده شود - معمولا در جایی که مری با معده در تماس است. این نوع فتق به عنوان یک نقص مادرزادی در نظر گرفته میشود و یا می تواند به عنوان نتیجه ای از نوعی تروما باشد.
با وجود چه علائمی باید مراقب بود؟


فتق فشار چربی یا ارگان های داخلی است و آنها این کار را از طریق پارگی در عضلات شکم سگ انجام میدهند. آنها بسیار شبیه توده حباب مانند هستند و آنها معمولا هنگام لمس کردن نرم هستند. با این حال، علائم دیگر به شرح زیر است:****ممکن است سگ شما شروع به سرفه کند.

****ممکن است سگ شما نسبت به مواد غذایی واکنشی نشان ندهد وبی اشتها باشد.

**** ممکن است سگ شما شروع به سرازیر کردن آب دهانش بکند.

****ممکن است سگ شما از تنگی نفس رنج ببرد.

****ممکن است سگ شما شروع به استفراغ بکند.

تشخیص مشکل

اگر شما گمان می برید که سگ فتق دارد ، شما باید در اسرع وقت به دامپزشکی مراجعه کنید و پزشک شما باید نوع فتق را تشخیص دهد. سپس دامپزشک با توجه به وضعیت موجود قادر به درمان خواهد بود. با این حال، اگر فتق داخلی قابل مشاهده نباشد دامپزشک شما ممکن است برای تشخیص از اشعه ایکس استفاده بکند و پس از آن نوع درمان را ارزیابی بکند. بسیاری ازاوقات ، یک دامپزشک توصیه به استفاده از عمل جراحی برای رفع فتق و سپس درمان با استفاده از دارو میکند - همه این موارد بستگی به نوع فتق و علت آن دارد.


چگونه از تشکیل فتق جلوگیری کنیم؟


متاسفانه هیچ توصیه ای برای جلوگیری از فتق وجود ندارد به دلیل اینکه بسیاری از آنها یا مادرزادی هستند و یا در نتیجه یک نوع آسیب اتفاق می افتند. فتق نیز می تواند به عنوان یک نتیجه از شرایط مرتبط با سلامتی رخ دهد.با این حال اعتقاد بر این است که عقیم سازی سگ تا حد زیادی میتواند از وقوع فتق جلوگیری کند.


نتیجه


در پایان ، اگر شما قصد پرورش از نژاد سگ خود را ندارید به عنوان راهی برای کاهش خطر ابتلا به فتق چه نر و چه ماده ،سگ خود را عقیم کنید.همانطور که برخی از سگ ها با این بیماری متولد میشوند فتق باید نظارت شود و زمانیکه حیوان عقیم شد، فتق در همان مرحله ثابت میاند و دیگرنیازی به جراحی فوری نیست.هیچگاه وجود هرگونه برجستگی و یا توده در بدن سگ خود را نادیده نگیرید. اگر شما هر گونه شک و تردید دارید و یا نگران هستید، پس شما در اسرع وقت باید به دنبال مشاوره از دامپزشک خود باشید واین امر می تواند دوستان چهار پا شما را سالم و خوشحال باقی نگه دارد!


جوندگان ایران  و ایران زوو مد

وارد کننده و پخش کننده انواع سگ : فروش پامرانیان . فروش هاسکی. فروش ژرمن شپرد . فروش شیتزو . فروش تریر .

فروش انواع خرگوش نژاد دار :

فروش خرگوش هتوت .فروش خرگوش لوپ . فروش خرگوش جرسی  فروش خرگوش لاین هد

فروش انواع چین چیلا

فروش انواع شوگر گلایدر

فروش انواع خوکچه هندی موبلند

www.iranzoomed.com

www.javandegan.com

09123430580

 


راه اندازي فروشگاه در Eforosh رايگان است

WebGozar.com Counter code -->