Search

سه شنبه 28 اسفند 1397

منو

تربیت سگ ،اموزش ادرار

در تربیت سگ این نکات را به خاطر داشته باشید

1-کار را ساده بگیرید و اعتماد به نفس داشته باشید
-2
فرامین ( دستورات ) به سگ ها باید کوتاه باشد نه به صورت جمله
-3
در قبال کار شایسته سگ بلافاصله حیوان را تشویق کنید
-4
صبر و حوصله را از دست ندهید
-5
به ندرت اقدام به تنبیه سگ کنید
-6
سعی کنید که حیوان با تمام افراد خانواده ما نوس شود
اصول تربیتی سگ بر اساس توانائی مربی و به برداشتن حصار موجود بین خود و سگ از نظر ارتباط ذهنی استوار است مقصود آن است که سگ و مربی بتوانند بخوبی همدیگر را درک کنند در صورتی که مفهوم دستورات مربی بتواند بخوبی در حافظه سگ نقش ببندد این حیوان بیش از آنچه انسان قادر به درک آن است به منظور وی پی خواهد برد قابلیت یادگیری سگها تحت شرایط یکسان متفاوت می باشد سگ ها از نظر ذهنی فیزیکی یا ژنتیکی متفاوت هستند لذا برای هدف خاص باید سگ مورد نظر را انتخاب نمود سگ ها مانندانسان تیزبین نیستند اما قدرت شنوایی و بویایی آنها بسیار پیشرفته تر از انسان است پس باید از لحاظ صدا و حرکت خودتان را با سگ تطبیق دهید باید این مطلب را در نظر قرار دهید که
سگ به تغییرات آهنگ صدا بسیار حساس است بنابراین هر زمانی فرمان داده می شود باید لحن مشخص داشته باشید که در بر گیرنده هدف مورد نظر است


بنشین،صبر کن،بیا وبخواب:

مطمئنا یکی از مهمترین دستوراتی که در تربیت سگ باید آن را فرا داد، فرمان نشستن است. وقتی سگ شما فرمان نشستن را آموخته باشد شما کنترل بیشتری روی او خواهید داشت. خوشبختانه بیشتر سگ ها این دستور را در مدت زمان کوتاهی فرا می گیرند. برای آغاز  تربیت سگ بهتر است رفتار سگ خود را زیر نظر بگیرید و در مواقعی که سگ به صورت ناخوداگاه می نشیند فرمان نشستن را بگوئید تا ارتباطی بین عمل او و دستور شما برایش ایجاد شود. بعد از آن می توانید به طور عملی نیز با او کار کنید. او را در کنار خود قرار داده و با یک دست به آرامی پشت او را فشار دهید تا بنشیند. همزمان دستور "بنشین" را ادا کنید. چند لحظه او را در همین حالت نگه داشته و بعد از آن او را مورد تشویق قرار دهید. این عمل را تا جایی تکرار کنید تا بدون دخالت فیزیکی، سگ فرمان شما را اجرا کند.


ناخن ها

ناخن توله سگ ها رشد سریعی دارد به خصوص اگر حیوان امکان بیرون رفتن از خانه را نداشته باشد و ناخن ها در اثر کندن زمین ساییده نشوند. اگر برای اولین بار قصد گرفتن ناخن سگ خود را دارید احتیاطات لازم را در نظر بگیرید. ممکن است حیوان مانع از انجام این عمل شود


آیا میدانید مواد مغذی ضروری سگ چیست؟

همانطور که انسان به مواد مغذی اصلی احتیاج دارد سگ نیز باید به طور روزانه مقادیر معینی از پروتئین، چربی، کربوهیدرات، ویتامین ها و مواد معدنی را دریافت کند.

پروتئین ها برای رشد و ترمیم عضلات ضروری هستند. پروتئین باید 18 تا 20 درصد جیره غذایی سگ را شامل شود. اهمیت وجود چربی در جیره غذایی سگ به اثبات رسیده است.

چربی منبع انرژی و گرماست. اسید های چرب ضروری لینولئیک، لینولنیک و آراشیدونیک باید در جیره روزانه سگ شما وجود داشته باشند. اسید لینولئیک در روغن های حیوانی و گیاهی مانند روغن ذرت، روغن تخم کتان، چربی گاو و... وجود دارد. اسید لینولنیک در روغن هایی مانند روغن سویا و کتان یافت می شود و اسید آراشیدونیک به میزان بسیار کم در روغن های حیوانی وجود دارد.


چگونه به سگ خود غذا بدهیم؟

در تغذیه سگ باید سن، نژاد، فعالیت و آب و هوا را در نظر بگیرید. بعضی افراد فکر می کنند باید بر اساس احتیاجات غذایی انسان یا ذائقه خود به سگ غذا دهند. اینکه شما به چه غذایی احتیاج دارید یا اینکه چه غذایی را می پسندید و از چه غذایی متنفرید نباید در جیره سگ شما تاثیرگذار باشد.


در این سن توله ها باید به غذای عادی عادت کرده باشند.از دو ماهگی به بعد توله ها وابستگی چندانی به شیر ندارند.همگی خوب میدانیم که تغذیه ی صحیح در توله تاثیر به سزایی در رشد و نیروی سگ خواهد داشت.تا سن 5 ماهگی روزانه به سه تا پنج وعده غذا نیاز دارند.که فقط یکی از این وعده ها شامل شیر میشود.اگر توله در اثر خوردن شیر اسهال میشود میتوانید ماست را جایگزین شیر کنید.کته ماست نیز بسیار برایه توله مفید است.عمده غذای روزانه باید مجموعه ای از چند غذای مختلف باشد .عادت دادن توله به خوردن تنها مرغ و گوشت کار بسیار غلط و اشتباهی است واز این رو برخی از افراد نه تنها فقط به توله های خود گوشت و مرغ میدهند بلکه از دارو و مکمل هایه شیمیایی نیز استفاده میکنند که این کار در نهایت موجب ضعیف شدن سگ،کمبود ویتامین،مشکلات گوارشی و پیری زودرس در سگ میشود بهترین رژیم غذایی برای توله های 2 تا 6 ماه یک رژیم غذایی سالم و مقوی است برایه شروع میتوانید در وعده های ناهار و شام از سیب زمینی آب پز،تخم مرغ آب پز -کرفس ، عدس ، اسفناج،شلغم ، جو و غیره حبوبات و سبزی جات پخته شده به توله دهید که بسیار در رشد توله تاثیر دارند حتی در خیلی از موارد دیده شده که با پیروی از این رژیم غذایی سگ بسیار قوی و خوش هیکل میشوند اما همیشه نباید از گیاهان استفاده کرد به یاد داشته باشیم سگ یک حیوان گوشت خوار است و باید مقدار غذای گوشتی او کمی بیشتر از غذا های گیاهی و نشاسته ای اش باشد برای گوشت میتوانید از سیرابی شیر دان ، مرغ آب پز ،جگر ،زبان،دل ،قلوه پخته شده ی گاو یا گوسفند استفاده کرد همچینین قسمت گوشتی سر مرغ البته به شرط گرفتن نوک آن یا پا های مرغ و بال مرغ نیز از غذا های مورد علاقه ی سگ استسگهای موصاف وسگهایی که بیرون از خانه نگهداری می شوند احتیاج به حمام ندارند وباید با برس وشانه مناسب تیمار شوند و درابتدای هرفصل ویا در موارد خاص می توان استحمام شوندسگهای موبلند بستگی به نوع واندازه موها هر 15 تا1 ماه یکبار باید حمام شوند به طور کلی استحمام برای انسان است و حمام زیاد برای سگ به علت از دست رفتن چربی پوست وموارد دیگر توصیه نمی شود تا حد امکان به جای استحمام از تیمار وشانه کردن مداوم استفاده شودسگهای موصاف وسگهایی که بیرون از خانه نگهداری می شوند احتیاج به حمام ندارند وباید با برس وشانه مناسب تیمار شوند و درابتدای هرفصل ویا در موارد خاص می توان استحمام شوندسگهای موبلند بستگی به نوع واندازه موها هر 15 تا1 ماه یکبار باید حمام شوند به طور کلی استحمام برای انسان است و حمام زیاد برای سگ به علت از دست رفتن چربی پوست وموارد دیگر توصیه نمی شود تا حد امکان به جای استحمام از تیمار وشانه کردن مداوم استفاده شود


نژاد سگ،از گذشته تا کنون

رابطه بین انسان و سگ به بیش از 10000 سال می رسد. این رابطه به صورت یک همکاری با منفعت دو طرفه ایجاد شده است. اجداد ما به خوبی قابلیت های سگ را شناختند و از آن برای همراهی در شکار و نگهبانی استفاده کردند. در طول زمان انسان و سگ دریافتند که دلیلی برای ترس از یکدیگر وجود ندارد و به همین خاطر ارتباط بین انسان و سگ نزدیکتر شد و سگ ها بتدریج از یک نگهبان و همراه شکار به دوستی وفادار برای انسان تبدیل شدند. در طول سالیان متمادی انسان با ترکیب نژاد های مختلف، گوناگونی زیادی را در سگ ها پدید آورده است و از هر نژاد با توجه به خصوصیات و ویژگی های آن، برای پیشبرد اهداف خود بهره جسته است.  با وجود گوناگونی و تنوع به وجود آمده در نژاد سگها، به صورت بنیادی دارای همان غریزه نگهبانی و شکار کردن می باشند؛ اما به خاطر ارتباط نزدیک با انسان و قرار گرفتن در محیط های مختلف بعضی نژاد ها کم و بیش از این قابلیت خود فاصله گرفته اند. 

به سرعت جایگاه قدرت و لقب جنگجوی شکست ناپذیر را در میان تمامی نژادها به خود اختصاص داد. سر به مستطیل شکل و بخصوص مابین گونه ها پهن می شود تا فک بزرگ و قدرتمند حیوان را در خود جای دهد. گردن ضخیم ، عضلانی و در تناسب کامل با سایر اعضای بدن حیوان قرار گرفته است. پیت بول آمریکایی دارای بدنی عضلانی ، قدرتمند ، چابک و بسیار نیرومند می باشد. دندانها ردیف و قیچی مانند است. بدن حیوان پوشیده از موهایی کوتاه ، درخشان و زمخت و در انواع رنگها یافت می شود.

نیاكان ما همانگونه كه انسانها را گرامی‌ می‌داشتند و در بقای حیات و زنده ماندن آنها می‌كوشیدند در حفظ حیوانات اهلی و سودرسان كه در كشاورزی و تهیه لبنیات و خدمات جنگی و نیز در امور حمل و نقل كالاها مورد استفاده بوده اند از هر جهت كوشا بوده اند و آزار به اینگونه حیوانات را تحریم نموده و آن را گناه بزرگ و نابخشودنی می‌دانسته اند.
     در میان این حیوانات گاو كه در آیین زرتشتیان مقام خاصی دارد قابل ذكر است همینطور حیوانات اهلی و مفید دیگری مانند گوسفند – اسب – شتر – سگ  بخاطر ارزش فوق العاده اش در نگهبانی و پاسبانی این جانور نسبت به رمه‌ها و اموال و خانواده‌ها و دیگر ارزشهای مهمی ‌كه این حیوان از نظر مذهبی در آداب و رسوم زرتشتیان دارد می‌توان نام برد.
این تنها انسانها نبودند كه در صورت بیماری تحت درمان قرار می‌گرفتند بلكه جانوران و به ویژه حیوانات مفید برای كشاورزی و زندگی انسان (خاصه حیوانات اهلی) مورد توجه مردم ایران باستان در آن عصر بوده است. از آن جمله اند سگ – گاو – اسب – شتر  و گوسفند و غیره – سگ از نظر دینی بخاطر خاصیتها و اختصاصات خارق العاده اش خیلی ارزشمند بوده و برای درمان یك سگ در ایران باستان همانگونه و به همان میزان دلسوزی می‌كوشیده اند كه برای یك انسان. یكی از ویژگی‌های سگ كه به استناد هوشیاری و حس بویایی فوق العاده در آیین زرتشت مقام خاصی را به این حیوان اختصاص داده اند این است كه او را پدران ما در مقام یك جانور مفید تا حد یك انسان محترم دانسته و برایش ارزش قائل می‌شده اند.
 در آیین مزدیسنا با توجه به وندیداد سگ را در كنار یك موبد قرار می‌داده اند بدین معنی كه این حیوان در برگزاری آداب و رسوم مذهبی از نظر تأثیر و توانائیش در تراز و ارزش شبیه یك پیشوای دینی بوده است. آزار و آسیب رسانیدن به سگ در ایران باستان مشمول مجازات فوق العاده سهمگینی می‌شده است.
در سد در (نوشته آئینی زرتشتیان از زمان ساسانیان) آمده است كه سگ نگهبان انسان و خانه او و گوسفندان است (مراد تمام جانوران مفید می باشد از قبیل گاو – گوسفند و غیره – گوسفند در اصل به معنای ‹‹گاو مقدس›› است اوستایی – Gaus – Spenta ). و آنگاه كه كسی سگی را بیازارد و او را شكنجه و گزند دهد روان او در آخرت سخت آسیب و ستم خواهد دید و در زندگی رنجور و ناكام و در كارها شكتس خورده می‌باشد – آیین مزدیسنا  آزردن سگ را به طور كلی در زمره گناهان بس بزرگ و غیر قابل بخشش می‌دانداز اینرو در اوستا (واندیداد) از جانورانی كه به سگ آزار می‌رسانند به زشتی یاد می‌شود.در صورتی که سگ شما به مدت طولانی در ماشین با شیشه های بسته یا در مکانی بدون تهویه باشد به راحتی می تواند دچار گرمازدگی شود. تنفس سخت و سنگین و استفراغ از علائم گرمازدگی است. در چنین شرایطی حیوان را به سرعت به مکانی سایه و خنک ببرید. بدن و به خصوص سر اورا با آب خنک خیس کنید. مقداری قهوه رقیق شده به سگ بدهید. در صورت لزوم برای درمان بیشتر به دامپزشک مراجعه کنید.ابزارهای بسیار زیادی برای تربیت سگ وجود دارد. به طور کلی و خلاصه می‌توان چندین ابزار با کاربرد نامبرد.

    توپ
    توپ اسباب بازی بسیار خوبی برای بازی و آموزش سگ است. سگها علاقه بسیار زیادی به توپ نشان می‌دهند.

یکی از برنامه‌های تربیتی این است که سگها تمرکز کردن را به خوبی یاد گیرند تا در محیطهای شلوغ بتوانند مرحله کار را به خوبی انجام دهند. به طور کلی تمام مربیان از توپ استفاده می‌کنند.

    قلاده تربیت

قلاده تربیت یکی از پر استفاده ترین ابزارهای تربیت می‌باشد. مدلهای بسیار زیادی در بازار وجود دارد ولی به طور کلی می‌توان به قسم زیر تقسیم نمود


آلرژی

بعضی از سگ ها نسبت به قلاده ضدکک و گزش کک و همچنین رنگهای ظروف پلاستیکی حساسیت دارند. این عوارض به سادگی قابل تشخیص هستند. مثلا اگر قلاده ضد کک باعث خارش و حساسیت شده آن را بردارید و محل را با یک شامپو شستشو دهید و روش دیگری را برای درمان کک ها انتخاب کنید. اگر بینی سگ قرمز و خراشیده است علت آن آلرژی در برابر رنگ ظروف پلاستیکی می باشد. ظرف پلاستیکی را با ظروف فلزی و شیشه ای تعویض کنید. اگر آلرژی به دلیل آن باشد عارضه برطرف می شود.

- آیا شیر یا سایر لبنیات در سگ ها باعث اسهال می شود؟

گاهی اوقات صاحبان سگ ها عنوان می دارند که شیر یا سایر لبنیات در سگ ها باعث اسهال می شود.به نظر ما این عقیده تا حدودی صحیح است.زیرا اگر در روده های سگ ها میکروب های عامل گندیدگی وجود داشته باشد بر روی شیر یا سایر لبنیات عمل نموده و باعث تولید گاز و اسهال و علایم گوارشی می شود.حتی در توله ها یا سگ های سالم نیز با مصرف مقادیر زیاد شیر تازه ممکن است اسهال به وجود آید.زیرا شیر تازه دارای حدودا 5 درصد لاکتوز است و مصرف زیاد شیر به معنی دریافت بیش از حد شیر محسوب می گردد ودر نهایت باعث اسهال می شود.

 

2- آیا جویدن استخوان برای رشد دندان ها در توله ها ضروری است؟

 

این که جوییدن استخوان برای رشد دندان ها ضروری است به اثبات نرسیده است.اما برای تمییز کردن دندان ها کاملا ضروری می باشند. توله هایی که صرفا با مواد گیاهی تغذیه می شوند احتمالا میله های قفس خود یا سایر وسایل را خواهند جویید.

 

 

3- چرا برخی از سگ ها تمایل دارند علف یا چمن بخورند؟

خوردن علف نسبتا در سگ ها شایع است. در عین حال علف ممکن است مانند یک ماده استفراغ آور عمل نماید و یا فیبر ماده غذایی را افزایش دهد. به هر صورت اگر دام به یبوست مبتلا باشد افزودن فیبر به غذا توصیه می گردد.اما خوردن علف باعث استفراغ می گردد.توله ممکن است در چنین حالاتی کرم هایی را نیز دفع کنند.

4- آیا غذای سگ ها باید پخته شود؟

توصیه می گردد که تمام غذاهایی که به طور خام تهیه می گردند پخته شوند تا خطرات برخی از بیماری ها کاهش یابد. برخی از انگل ها از جمله توکسوپلاسما می توانند از طریق خوردن گوشت خام منتقل گردند. همچنین برخی از میکروب ها مثل سالمونلا در ضایعات خام طیور دیده می شوند. پخته شدن باعث لذیذ تر شدن غذا نیز می شود. غذاهای منجمد را نیز باید گرم نمود وسپس به مصرف حیوان رساند . زیرا می توانند باعث اختلالات گوارشی گردند.


راه اندازي فروشگاه در Eforosh رايگان است

WebGozar.com Counter code -->